Sven Anderson (M) vill lägga ner skolan

Nedläggning av skolan utan insyn och dialog!

I fredags har Sven Anderson (M), förste vice ordförande i barn- och utbildningsnämnden uttalat sig i SN. Han säger apropå nedläggningen av skolan: ”Tanken är att processen ska gå vidare och det lutar åt att eleverna kommer flyttas. Men inget beslut är taget ännu”. Han medger att frågan har funnits länge men ”är inget som varit uppe till diskussion offentligt”…

Så Sven Anderson: Varför har inte frågan varit uppe till diskussion offentligt? Varför vill ni plötsligt, några veckor innan skolavlutningen, ta del av föräldrarnas synpunkter? Ni verkar ju redan ha bestämt er…

Läs artikeln i sin helhet här.

Annonser

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

w

Ansluter till %s