Debatt i SN:”Förhastat och ogenomtänkt slag mot Laxne”

Gnestas kommunledning tror sig spara pengar med att lägga ned skolan i Laxne. Mycket talar snarare för att nedläggningen blir ett nollsummespel, som kommer att stå Laxne och närområdet dyrt, skriver ett antal föräldrar som vill rädda skolan kvar. Foto: Sandra Nordin
Foto Sandra Nordin

Den politiska majoriteten i BoU genom Linda Lundin (S) och Sven Anderson (M) anser att ”varenda unge har rätt till en trygg och kvalitativ skolgång som rustar barnet för ett gott liv”. Det finns troligen ingen som tycker annorlunda – frågan är i stället hur man egentligen når detta mål?

LÄS HELA SVARET PÅ POLITIKERNAS DEBATTINLÄGG

Annonser

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

w

Ansluter till %s